Документ-камера і навіщо вона потрібна

            Документ-камера – це особливий вид електронного обладнання, призначеного для формування в реальному часі спостережуваних предметів з ціллю їх відображення у збільшеному вигляді на спеціальному екрані на всю аудиторію. Говорячи простіше це звичайна відеокамера на штативі, направлена на предметну площину, і з’єднана з монітором або проектором. Таким чином, документ-камера – це сучасний засіб презентацій, який вирішує завдання донесення необхідної візуальної інформації до групи людей (слухачів, учнів).

23026

В якості об’єкта спостереження може бути будь-який реальний предмет, плоский або об’ємний, крихкий або дорогий, заздалегідь підготовлений або щойно створений, який потребує особливої уваги або наявний в єдиному екземплярі. В той же час це може бути не статичний предмет, а складний або небезпечний хімічний або фізичний процес, який спостерігається аудиторією в динаміці на безпечній відстані. Більше того, через документ-камеру можуть відображатися збільшені зображення з оптичного мікроскопа, встановленого на столі або викладача або лаборанта.

            Перші документ-камери з’явилися в кінці 70-х років минулого століття. Так, в 1974 році JosefWolf, засновник австрійської компанії WolfAudioVisuals(зараз всесвітньо відома компанія WolfVisionGmbH), представив оригінальний пристрій під назвою VideoOverhead(відео оверхед проектор) – прообраз сучасних документ-камер. Наша компанія являється ексклюзивним дистриб’ютором документ-камерWolfVision в Україні. Перші подібні пристрої були громіздкі, виглядали незграбно, коштували шалено дорого, а вміли за сучасними мірками до смішного мало.

 

Використання документ-камер в сучасній освіті

            Освіта – одне з найважливіших направлень використання документ-камер. Сьогодні багато говориться про важливість мотивації у навчанні. Якщо дорослих можна стимулювати матеріальними заохоченнями, то з дітьми все простіше і одночасно складніше – їм або цікаво або ні. Якщо цікаво – інформація засвоюється, якщо ні – скільки не заставляй дитину сидіти за підручниками, скільки не лякай контрольними, знання вивітрюються з голови відразу після отримання оцінки. І звичайно навпаки: якщо матеріал зрозумілий і цікавий, зубріння не потрібне. Наглядні та інтерактивні уроки завжди ефективні, тим більше, що сучасних дітей все важче здивувати та зацікавити

23027

Сьогодні існує багато способів зробити урок наглядним та цікавим. Використання документ-камер – один з найбільш ефективних. Для викладача цей пристрій об’єднує в собі можливості кодоскопа, відеокамери, сканера, мікроскопа, веб-камери. З’єднуючись з комп’ютером через USB, документ-камера стає складовою частиною робочого місця викладача.

            Розглядаючи застосування документ-камери в освітньому процесі, варто відмітити наступні переваги:

-         можливість демонстрації в будь-який момент будь-якого об’єкта зі столу викладача або учня дозволяє оживити процес навчання, зробити його більш наглядним та переконливим, і як наслідок, більш результативним;

-         документ-камера допомагає встановити зворотній зв'язок між вчителем і класом, підвищити мотивацію учнів. Це відбувається, на приклад, під час аналізу контрольної роботи або розбору домашнього завдання в реальному часі, з коментарями вчителя, коли весь клас приймає участь в цьому процесі;

-         у вчителя з’являється більше можливостей гнучко реагувати на ситуацію, у відповідь на питання учнів можна, сидячи за робочим столом, на звичайному листі паперу намалювати схему або формулу і її відображення з’явиться на екрані;

-         значно полегшує процес підготовки до уроку. Достатньо накреслити на стандартному листі формату А4 необхідний графік, скопіювати ілюстрацію з рідкісної або щойно отриманої книги і все це можна вже на наступному уроці використовувати як навчальний посібник, доступне для перегляду та вивченню всьому класу;

-         документ-камера суттєво економить час вчителя, як під час підготовки до уроку, так і під час проведення самого уроку – будь-яке письмове завдання з листа, моментально через документ-камеру і проектор може бути продемонстровано всій аудиторії;

-         розширення арсеналу доступних технічних засобів ведення уроку стимулює вчителя до творчого пошуку і освоєння нових форм і методів навчання.

Ми співпрацюємо з вчителями багатьох шкіл та вищих навчальних закладів, надаємо консультацію при виборі обладнання (виїзд інженера – безкоштовний, для огляду приміщення), навчаємо та консультуємо під час використання. Наш досвід спілкування з вчителями шкіл, в яких активно використовуються сучасні засоби навчання, підтверджує: документ-камера – це дійсно дуже необхідний інструмент сучасного освітнього процесу. До того ж документ-камера дуже проста в освоєнні. Як показує наша практика, від моменту, коли вчитель запитує, що це таке і як з цим працювати, до моменту, коли він самостійно управляє пристроєм, проходить максимум година. Хоча деякі технічні деталі (використання вбудованих ефектів, збереження і обробка зображень на комп’ютері), звичайно, опановуються вже в процесі роботи, коли з’являється необхідність розширити область застосування.

 

Якими бувають документ-камери

Всі документ-камери можна умовно поділити на декілька класів.

  1. по габаритах – на портативні вагою 2-3 кг та більш важкі і громіздкі настільні, як правило з вбудованим світловим планшетом;
  2. по типу штатива – на камери з гнучким штативом («гусяча шия») і камери з механічним поворотно-розсувним штативом;
  3. по набору виходів – на так звані USBкамери (чисто цифрові, тільки USBроз’єми для підключення до комп’ютера) і VGAкамери (аналого-цифрові, крім USBнаявні VGA/DVIвиходи для прямого з’єднання з проектором);
  4. по оптиці – на камери з оптичним збільшенням і без такого (забезпечують тільки цифрове масштабування зображення).

Ну і звичайно ж їх можна класифікувати за вартістю, але це окрема розмова. Хоча дуже важливо підкреслити, що сьогодні документ-камери дуже доступні по ціні, їх вартість починається від 3200 грн.

Портативні документ-камери

            Даний тип документ-камер найбільш широко представлений на ринку. Зазвичай їх вага становить 1-3 кг, при цьому вони дуже компактні, в складеному стані можуть бути легко прибрані в шафу, а деякі моделі навіть у висувний ящик столу. Більше того, в продуманих по дизайну документ-камерах передбачено спеціальне положення для транспортування з мінімум виступаючих частин. Тим самим вони дуже зручні для переноски, на приклад, з однієї навчальної аудиторії в іншу, і з цієї точки зору їх сміливо можна назвати мобільними. Що стосується функціональних можливостей, сучасні портативні документ-камери дуже мало в чому поступаються настільним моделям ( як правило більш дорогим).

            В якості хорошого прикладу портативних документ-камер можна назвати документ-камери Eloam, наша компанія являється ексклюзивним дистриб’ютором цих камер в Україні. Документ-камери Eloamуспішно працюють в багатьох школах України вже понад 5 років.

23028

Документ-камера Eloam S300P

            Документ-камера Eloam S600E

            Документ-камера Eloam S500A3B

            Всі документ-камери Eloamодночасно можуть виконувати функцію сканера (сканування за 1 секунду), а деякі ще й захоплюють формат А3. Зі слів вчителів, це є дуже зручною функцією, так як зазвичай школи досить погано забезпечені такими пристроями як сканери і дуже часто доводиться стояти в черзі щоб відсканувати потрібний матеріал.

Настільні документ-камери

            Такі документ-камери в першу чергу відрізняються габаритами. На звичайному робочому місці вчителя серед зошитів, посібників та підручників навряд для них знайдеться достатньо місця, вони потребують власного столика. Такі розміри обумовлені вбудованим в основу камери світловим планшетом (LightBox) – матова поверхня, під якою розміщена спеціальна система підсвічування, котра забезпечує при ввімкненні рівномірне яскраве світіння. Даний планшет призначений для формування яскравих і контрастних зображень напівпрозорих предметів, на приклад рентгенівських знімків, нанесених на плівку малюнків або креслень на кальці.

            Яскравим представником настільних документ-камер є Redleaf 98-C3.

Роздільна здатність: 8.5 Мп (1024x768)
Автофокус
Оптика: F1.6, f=3.9 - 63 мм
Оптичний зум 22x, цифровий 8х
LED під світка

23029

Якісне зображення завдяки роздільній здатності 8,5 мегапікселів дозволяє розрізнити навіть найдрібніші деталі. Камера пристрою може обертатися у вертикальній і горизонтальній площині, забезпечуючи проектування як плоских сторінок, так і зображень 3D-об'єктів. Велика площа зйомки означає, що тепер немає необхідності точно позиціонувати об'єкти або постійно їх поправляти.

            Звертайтеся, спеціалісти нашої компанії з задоволенням допоможуть Вам зробити правильний вибір. Також ви можете безкоштовно спробувати документ-камеру в роботі у нашому офісі та отримати відповіді на всі питання, які Вас цікавлять.